Titulka » Těhotenství a porod

Výpočet termínu porodu pomůže při výpočtu týdne těhotenství

2 September 2012

Po řádném potvrzení těhotenství snad každou nastávající maminku zajímá přesný termín porodu. Termín porodu může zjistit pomocí několika způsobů, každý z nich je ovšem jinak spolehlivý.

Důležitost přesného určení

Přesné určení přesného termínu porodu je nepochybně pro každou těhotnou ženu velmi důležité. Jestliže je však tento termín určen špatně, může to negativním způsobem ovlivnit další průběh těhotenství. A to hlavně s ohledem na průběžné posuzování růstu plodu v děloze a také na načasování porodu.

Vypočtený termín porodu by ovšem nastávající maminka měla brát s rezervou. Tento termín totiž vyjadřuje jenom průměrnou délku těhotenství, k porodu miminka však může dojít mnohem dříve nebo také o několik dnů později. Těhotná žena by tak měla mít na mysli, že termín porodu nelze vypočítat na den přesně, pod pojmem „porod v termínu“ totiž lékaři vidí porod, k němuž dochází mezi probíhajícím třicátým osmým a ukončeným čtyřicátým druhým týdnem těhotenství.

Nejspolehlivější metoda: Ultrazvukové vyšetření

Rozhodně nedejte na babské rady. Nejspolehlivějším způsobem, jak zjistit přesný termín porodu, je kombinace výpočtu termínu porodu podle prvního dne poslední menstruace a ultrazvukového vyšetření, kterému byla nastávající maminka podrobena ve třináctém týdnu těhotenství. Termín porodu potvrzený tímto způsobem by se už neměl v průběhu těhotenství nijak významně změnit.

Jestliže se délka těhotenství stanovená ultrazvukovým vyšetřením v třináctém týdnu těhotenství liší od údaje vypočteného na základě data prvního dne poslední menstruace více než o týden, lékař termín porodu zpravidla upravuje právě podle ultrazvukového vyšetření.

Od prvního dne poslední menstruace

Termín porodu si ovšem můžete zkusit vypočítat i v klidu domova, a to na základě data prvního dne poslední menstruace. Pokud tedy tento den znáte, přičtěte k němu dvě stě osmdesát dní, což je vlastně čtyřicet týdnů neboli deset lunárních měsíců. Tuto dobu totiž těhotenství standardně trvá.

Můžete využít i tzv. Naegelova vzorce: PM + 7 dní – 3 měsíce. To znamená, že k datu prvního dne poslední menstruace musíte přičíst rok, přičíst sedm dní a odečíst tři měsíce. Určit termín porodu od prvního dne poslední menstruace můžete také pomocí kolečka gravidometru. Váš gynekolog vám jistě poradí, kde si tuto užitečnou pomůcku pořídit.

Od data početí miminka

Ve výjimečných případech se stává, že žena zná přímo přesné datum početí děťátka. K tomuto datu stačí jednoduše přičíst dvě stě šedesát sedm dní a přesný termín porodu je na světě.

Podle prvních pohybů plodu

Termín porodu můžete určit také podle prvních pohybů plodu. Tato metoda, která se používala hlavně v minulosti a dnes již není tolik užívaná, je ale velice nepřesná, protože je ovlivněna vnímavostí nastávající maminky. Můžete tak zkusit vycházet z toho, že prvorodičky cítí první pohyby děťátka ve dvacátém týdnu těhotenství, ženy, které mají už první porod za sebou, pak už o dva týdny dříve.

Vložte váš komentář či názor

Komentář můžete zanechat níže,můžete také odebírat RSS komentářů u tohto článku komentáře k článku přes RSS.

Děkujeme předem za přínosné komentáře

Můžete využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>