Titulka » Batole

Chození na nočník: jak naučit dítě na nočník

4 September 2012

U každého dítěte je to jiné. Některé se bez problému naučí chodit na nočník už v osmnácti měsících, jiné to zvládne až ve dvou a půl letech. Co je hlavním předpokladem, aby se to podařilo? Především zralost dítěte a trpělivost rodičů.

Kdy je ta správná doba?

Zhruba kolem jednoho a půl roku až dvou let už dítěte dokáže poznat, že se pokakalo nebo počůralo. A umí to dát i Nočníkpatřičně najevo, čímž si vlastně říká také o výměnu plenek. Navíc už samo dokáže svému okolí sdělit, že bude močit či vyměšovat stolici, a to výrazem tváře, držením těla, gesty nebo slovy. Právě tehdy nastává ta správná doba naučit jej chodit na nočník.

Rodiče samozřejmě své dítěte nemusejí učit ovládat močový měchýř a svěrače konečníku. Je to jako v případě chození – příroda to totiž zařídila tak, že se to dítě prostě naučí samo. Úkolem rodičů je ale svému dítěti poskytnout oporu a příležitost uplatnit a rozvinout schopnosti, které získalo přirozeným vývojem.

Pozor na předčasné vysazení na nočník

Někteří rodiče, kteří se chtějí pochlubit ostatním, jak šikovné mají doma dítě, často dělají velkou chybu, že své dítě vysazují na nočník předčasně, tedy dříve než v osmnácti měsících jeho života.

Dítě mladší osmnácti měsíců není totiž na chození na nočník jednoduše zralé. Jednak neovládá svěrače, a tak nemá kontrolu nad vyprazdňováním, jednak si s nočníkem.nedokáže myšlenkově propojit ani čůrání, ani kakání

Podle lékařů tak své dítě rodiče pouze zbytečně stresují, což může dokonce do budoucna negativním způsobem ovlivnit jeho chování a může to mít za následek i dlouhodobé pomočování v pozdějším věku.

Jak na to?

  • Nejprve je důležité dítě seznámit s nočníkem. Ukažte mu, jak se na něm sedí. Nočník by měl mít správnou velikost, měl by být stabilní a ne příliš studený.
  • V období učení se na nočník dětem vybírejte jednodušší oblečení, které jde dobře svlékat a oblékat. Alespoň tak bude dítě méně nervózní.
  • Dítě vysazujte na nočník po jídle, po pití nebo po spaní a také kdykoliv se vám bude zdát, že by mohlo čurat či kakat.
  • Dítěti nejprve stáhněte kalhoty a na nočník jej posaďte. Kdyby chtělo hned vstávat, zkuste ho zabavit hračkou. Důležité je, aby dítě na nočníku vydrželo zhruba pět minut.
  • Když se dítě po této době nevyprázdní, nechte ho jít a rozhodně jej nehubujte nebo mu nevyhrožujte. Ovšem, když je úspěšné, nezapomeňte jej pochválit.
  • Po vykonání potřeby dítě otřete toaletním papírem či vlhčeným ubrouskem. Myslete na to, že kvůli případnému zanesení infekce musíte děvčátka utírat jedním směrem zepředu dozadu.
  • Jakmile dítě začne přes den nočník úspěšně používat a zhruba týden má i suché plínky, přestaňte mu je na den dávat.
  • Když se dítě ráno zbudí, nezapomeňte jej okamžitě posadit na nočník. Když budete trpěliví, možná, že se vaše úsilí zúročí, a časem si vaše dítě zvykne spávat také v noci bez plenek, a to bez případného počůrávání.

Zdroj obrázku: sxc.hu

Vložte váš komentář či názor

Komentář můžete zanechat níže,můžete také odebírat RSS komentářů u tohto článku komentáře k článku přes RSS.

Děkujeme předem za přínosné komentáře

Můžete využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>