Home » Archive

Batole

Batole »

[4 Sep 2012 | No Comment | ]

U každého dítěte je to jiné. Některé se bez problému naučí chodit na nočník už v osmnácti měsících, jiné to zvládne až ve dvou a půl letech. Co je hlavním předpokladem, aby se to podařilo? Především zralost dítěte a trpělivost rodičů.
Kdy je ta správná doba?
Zhruba kolem jednoho a půl roku až dvou let už dítěte dokáže poznat, že se pokakalo nebo počůralo. A umí to dát i patřičně najevo, čímž si vlastně říká také o výměnu plenek. Navíc už samo dokáže svému okolí sdělit, že bude močit či vyměšovat stolici, a …

Batole »

[4 Sep 2012 | No Comment | ]

O opožděném vývoji řeči mluvíme tehdy, jestliže dítě ani po třetím roce života nemluví, nejeví zájem o kontakt prostřednictvím mluvení nebo používá pouze několik slov. Právě takové dítě již patří do odborné péče.
Různá závažnost poruchy
Kolem třetího roku života by se již dítě za běžných okolností mělo domluvit či vyjádřit svá přání. V případě opožděného vývoje řeči bývá zpravidla závažnost této poruchy různorodá. Zatímco některé děti nemluví vůbec, vystačí si s gesty a několika přírodními zvuky, jiné mají pouze omezenou slovní zásobu a zároveň jim nikdo, samozřejmě kromě jejich mámy, nerozumí.
Některé děti starší …